Extrémní vytrvalost

Zmapujte si bazén pod vodou a zahrajte si podvodní rugby 5

admin  |  Extrémní vytrvalost, Plavání

Netradiční pojetí rugby, které se odehrává pod vodou, bylo určeno původně pro sportovní potápěče. Jejich trénink dal vznik naprosto bizarnímu sportu, který jen tak někoho nenapadne.Jenže v Německu se tomuto mladému sportu začali věnovat naplno a užívají si při něm plno zábavy. Modré a bílé plavky, které se ve vodě jen vzdouvají, jsou typickou barvou pro týmové hráče.

Podmínkou je umět plavat a zadržet dech

Každý z nás, kdo se považuje za dobrého plavce, nemusí nutně být i dobrým potápěčem. Podvodní rugby se řídí potápěním a plaváním pod vodou, takže pokud nejste milovníci vody, raději o tomto sportu ani neuvažujte. Pokud Vám vadí potápění, vyklepávání si vody z uší a teče Vám přitom ještě voda do nosu, existují i jiné vodní sporty, které se odehrávají nad vodní hladinou a budou pro Vás vhodnější. Pro milovníky potápění si blíže představíme podvodní rugby, které je opravdu zajímavým a nekonvenčním druhem sportu. Základem je tedy umět plavat, potápět se, být mrštný, ohebný a také se pod vodou orientovat a mít otevřené oči, které budete chránit vodní maskou. Pokud se naučíte plavat s ploutvemi, šnorchlem a maskou, umíte zadržet dech a potopit se, tréninkem se můžete stát kvalitním hráčem Vašeho týmu.

Pravidla sportu

Jedná se o týmovou spolupráci, kdy je v týmu nanejvýš 15 hráčů. Vlastní i tři náhradníky, jinak je 6 hráčů ve hře a 6 na střídání. Tři obránci, dva útočníci a jeden brankář na každé straně.

Před samotným zahájením je důležitá rozplavba a dechové cvičení

Trénink spočívá především v rozplavbě, dechovém cvičení a posilování výdrže. Hlavní úlohu zdánlivě nehraje jen dechová výdrž, ale i sehraný tým, který je schopný vsadit branku. Průběh hry je také ještě provázen sériemi různého cvičení.

Cíl a strategie hry

Míč, který je napuštěn slanou vodou klesá ke dnu (jinak by s normálním míčem nešlo pod vodou hrát) a Vy se ho snažíte umístit do protihráčova koše. Koš vypadá jako branka, ale je na dně bazénu v hloubce od 3,5 -5 metrů. Vaše dechová kapacita tedy musí být dostačující k tomu, abyste se zvládali potopit na dno bazénu. Navíc není jednoduché se ke koši hned dostat, brání Vám v tom soupeři, kteří si tuto branku pěkně hlídají a vlastním tělem zabraňují doplavat protihráči k ní. Aby hra probíhala fair play má dokonce i rozhodčí. Jeden je u bazénu na souši a ostatní dva jsou v potápěčské výzbroji uvnitř v bazénu. Mají s sebou signalizační zařízení, kterým korigují hru.

Fyzická kondice je předpokladem k úspěchu

 

 

Samozřejmě je tento sport fyzicky náročný, stejně jako jiné sporty založené na vytrvalosti. Přednost má ten, kdo byl dříve plavcem a dobrým potápěčem. Také je důležité mít kladný vztah k vodě a poté už Vaše ambice stát se vrcholovými ragbisty záleží jen na Vás. V Čechách probíhají celkem dvě soutěže, jedná se o první a druhou ligu s celkovým počtem 12 klubů.

Komentáře

Přidat komentář


sedm + = 12